niedziela, 2 czerwca 2019

SERNIK Z PIECZONYMI TRUSKAWKAMI I RABARBAREM.

Można powiedzieć że nareszcie poczułam wiosnę. Czuć ją nie tylko w grzejącym twarz słońcu, ale również w smaku truskawek, szparagów i młodych ziemniaków. Jest to ulubiony czas który staram się wykorzystać maksymalnie. Z tej okazji dzielę się z Wami kolejnym truskawkowym przepisem na dwuwarstwowy sernik z pieczonymi truskawkami i rabarbarem. Mam nadzieje że zasmakuje Wam tak jak mi.SERNIK Z PIECZONYMI TRUSKAWKAMI I RABARBAREM
forma o średnicy 18cm

SPÓD
170 g ciastek owsianych
40 g rozpuszczonego masła

PIECZONE OWOCE
450 g rabarbaru
350 g truskawek
1 łyżka brązowego cukru

MASA SEROWA
250 g mascarpone
300 ml śmietanki 30%
70 g cukru pudru
2 x 1/3 łyżeczki mielonych lasek waniliowych
5 łyżeczek żelatyny

Piekarnik rozgrzej na 180 stopni. Na blaszce rozłóż pokrojony rabarbar oraz truskawki. Całość posyp brązowym cukrem, zamieszaj iw staw do nagrzanego piekarnika. Piecz około 15-20 minut aż owoce zmiękną i puszczą soki. Wyjmij z piekarnika, upieczone owoce rozduś widelcem i zostaw do całkowitego ostygnięcia,
Ciasteczka umieść w malakserze i rozdrobnij na proszek. Dodaj rozpuszczone masło, wymieszaj dokładnie i tak przygotowaną masą wylep dno tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do lodówki. 
3 łyżeczki żelatyny zalej odrobiną śmietanki. 100 g śmietanki umieść w misce miksera razem z połową serka mascarpone oraz 35 g cukru pudru, a 50 g śmietanki zagotuj. Wrzącą śmietankę zdejmij z ognia, dodaj zalaną wcześniej żelatynę i mieszaj aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Odstaw do ostygnięcia po czym dodaj do miski z z mascarpone. Zawartość miski ubijaj na wysokich obrotach, gdy masa będzie puszysta dodaj 2/3 upieczonych owoców. Wymieszaj delikatnie po czym przełóż na schłodzony spód. Wstaw do lodówki lub zamrażarki do czasu ścięcia się masy. 
Tym razem 2 łyżeczki żelatyny zalej odrobiną śmietanki. 100 g śmietanki umieść w misce miksera razem z połową serka mascarpone oraz 35 g cukru pudru, a 50 g śmietanki zagotuj. Wrzącą śmietankę zdejmij z ognia, dodaj zalaną wcześniej żelatynę i mieszaj aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Odstaw do ostygnięcia po czym dodaj do miski z z mascarpone. Zawartość miski ubijaj na wysokich obrotach. Gdy masa będzie puszysta wylej ją na schłodzą pierwszą warstwę. Na górze porozkładaj upieczone owoce i za pomocą wykałaczki zrób z nich zawijasy na powierzchni. Wstaw do lodówki na kilka godzin.
SMACZNEGO!!!

9 komentarzy:

 1. Deser super, pytanie czy sok który owoce puszczą zostawiam czy wylewam!

  OdpowiedzUsuń
 2. I have just gone through your website and I am highly convinced that you can offer quality economics homework help. I have seen several samples and the quality looks good. If the samples are done by you then I am more than willing to hire you for my assignment. I just hope that anytime I contact you for an economics assignment help you will be available to help because some of these assignments are always very urgent.

  OdpowiedzUsuń
 3. I need a Statistics Homework Help expert to handle my assignment on median regression. This model is just the same, and the quantile regression, which is estimating the median. The assignment requires you to fit the model in STATA. I hope that you are in a position to solve it. I won't accept anything other than a grade A. I will also need Statistics Assignment Help in other topics but first finish this one.

  OdpowiedzUsuń
 4. I am happy that many students have received the right Math assignment help through you. I am in my third year in college and I have not had a chance to get such help. Since I have come across your post, I hope I will find the right Math homework help through you. My only obstacle would be finances. I hope that you are pocket friendly or should I call it student-friendly

  OdpowiedzUsuń
 5. I have a ledger posting assignment involving several entries. I am currently fishing for the best Accounting Homework Help tutor to help me with the task and from what I have read, you guys don’t seem too bad at your job except for the few flaws. I may consider taking Accounting Assignment Help from here and hopefully I will be back with positive feedback.

  OdpowiedzUsuń
 6. Just what I was looking for. I am struggling with my accounting assignment. I want an Accounting Assignment Help tutor to offer me two services. One is to complete my accounting assignments and the other is to provide me with online classes. I believe you are experienced enough to offer both Accounting Homework Help and online classes. I know you charge assignments based on the bulk. Tell me how much you charge for the online classes per hour.

  OdpowiedzUsuń
 7. As much as there are discouragements, it is true that mathematics is hard. Like in my case, I was never discouraged by anyone about math but I still find it very hard and that is why I am requesting your Math assignment help. I am tired of struggling with mathematics and spending sleepless nights trying to solve sums that I still don’t get right. Having gone through your Math homework help, I am sure that I will get the right help through you. Please tell me what I need to be able to hire you.

  OdpowiedzUsuń
 8. I have submitted my assignment to your website without any challenges. The economics assignmenthelp expert handling my assignment has already contacted me and I am certain that my work is underway. I am just hoping that I will get quality economics homework help. I have a lot of hopes in you and I am just hoping that you will not disappoint me.

  OdpowiedzUsuń
 9. How much do you charge for a Statistics Assignment Help task? Take, for my case, where I need you to provide me with the Statistics Homework Help on plotting a scatter plot with a regression line? How much should that cost? Do you charge on the basis of the workload or have a constant payment?

  OdpowiedzUsuń

DZIĘKUJE ZA WSZYSTKIE POZOSTAWIONE MIŁE SŁOWA:)

TOP