czwartek, 29 listopada 2012

PIERNIKI.

Lubię stare, rodzinne przepisy zapisane na pożółkłych kartkach, pachnące olejkiem migdałowym, którym przesiąkały przez lata trzymania w kuchennej szafce przeznaczonej na bakalie i przyprawy. Powciskane w pękaty zeszyt razem z kartkami z gazet skrupulatnie zbieranymi przez lata. Moja babcia miała taki zeszyt. Dawno temu wzięłam go żeby przepisać jej notatki, ale jakoś tak wyszło że się za to nie zabrałam i dobrze bo dzisiaj wystarczy mi że go wyciągnę , powącham i od razu wracają pyszne smaki i obrazy z dzieciństwa.
Poniższe pierniki zostały wykonane z przepisu rodzinnego mojej przyjaciółki. Od razu się przyznaję, że moja rola w tym przypadku sprowadzona została do lukrowania.  Mamy taką małą tradycję, że co roku spotykamy się i ambitnie pieczemy oraz lukrujemy pokaźną liczbę pierniczków. Podział na rolę jest już ustalony z góry. Monika z mamą przygotowują ciasto, wałkują i wycinają , a my z babcią lukrujemy całe stosy. I tak co roku chyba już od 10 lat.


PIERNIKI

1 kg mąki pszennej
2 jajka
1 szklanka miodu
1 szklanka cukru
1 szklanka mleka
1 łyża sody
1 kostka margaryny
1/4 kostki smalcu
2 torebki przyprawy do piernika


W garnku roztopić margarynę, smalec, cukier , miód i przyprawę korzenną. Odstawić do przestygnięcia.  Jajka oraz sodę rozprowadzić w mleku. Przesianą mąkę dodać stopniowo do rozpuszczonych składników ciągle mieszając. Na końcu dodać zawiesinę z mleka i sody. Wyrobić ciasto, w miarę potrzeby posypać mąką. Odstawić na minimum na 1 godzinę do lodówki lub chłodnego miejsca. Ciasto cienko rozwałkowywać i wykrawać z niego różne kształty. Układać na blaszce posmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 10-15 w zależności od grubości pierniczków.
SMACZNEGO!!!




16 komentarzy:

  1. Śliczne zdjęcia :)) W tym roku też będę piekła z przyjaciółką. Podział będzie inny - ja piekę, a Ona lukruje :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mnie czeka kolejne pieczenie jeszcze i ja też tym razem piekę:)))

      Usuń
  2. Najpiękniejsze w pierniczkach jest to, że wiążą się z jakimś rytuałem. U mnie tez co roku są dzieci i co roku warsztaty z pierników witrażowych..A zeszyty z przepisami są wzruszające. Jak świątecznie zrobiło się u Ciebie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. aaa, witrażowych jeszcze nie robiłam, muszę się zjawić na warsztatach:)))

      Usuń
  3. Piękna tradycja, a pierniczki ślicznie polukrowane:)

    OdpowiedzUsuń
  4. ale masz fajnie..masz już pierniki a ja nie mam :(

    OdpowiedzUsuń
  5. Jest tylko jedno istotne pytanie. Mianowicie, czy pierniczki wytrzymają do świąt? Bo jest ich w puszcze coraz mniej:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. aaaaa, nie sprawdzałam, jak tak to muszę je ukryć:)

      Usuń
  6. pieczenie pierników to rzeczywiście cudna tradycja, przepis mam bardzo podobny, chyba tylko mniej rozwałkowuję, bo moje są trochę grubsze
    uwielbiam wszystkie pierniki, Twoje wyglądają bardzo pięknie i świątecznie :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. uwielbiam piec pierniczki :) już się nie mogę doczekać tegorocznego pieczenia w moim domu! :))

    OdpowiedzUsuń
  8. Chyba już pora wygrzebać foremki :) Ja natomiast do lukrowania się zupełnie nie nadaje, lepiej wychodzi mi wałkowanie czy wycinanie pierniczków

    OdpowiedzUsuń
  9. Śliczne! Ja piernikowanie zaczynam po weekendzie:)
    Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
  10. a podaj jeszcze dobry przepis na lukier - taki babciny - te najlepsze

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jeśli chodzi o lukier to ja lubię ten z białka, na jedno białko dodaję kubek niepełen cukru pudru i dobrze rozcieram za pomocą miksera, wszystko zależy jaką ma mieć konsystencję i dodaję wody w razie czego. Niektórzy nie chcą robić z białka, ja go lubię bo jest śnieżno biały i elastyczny. Można także zrobić z wody i cukru pudru.

      Usuń

DZIĘKUJE ZA WSZYSTKIE POZOSTAWIONE MIŁE SŁOWA:)

TOP